Natürlich gesund: Jünger werden mit Heilpflanzen…. (03.Januar 2020) Prirodzene zdravé: omladnúť s liečivými rastlinami….

Veröffentlicht am Januar 3, 2020 von erstkontakt blog

 

„Fontána mladých liečivých rastlín“: Najmä v novom roku by sa malo oplatiť pozrieť sa znova na divoké byliny a liečivé rastliny. Liečivé rastliny sa nepovažujú iba za látky podporujúce zdravie, ale aj za spôsob vynulovania biologických hodín. h. byť mladší.

Žihľava a spol.

Jednou z najpopulárnejších rastlín sú žihľavy. Bolestivý dotyk s jej listami je mnohým z nás určite známy už od detstva. Je však výhodné zaoberať sa účinkami tej rastliny. Žihľavy pomáhajú pri tvorbe nových krviniek. To spúšťa naliehavo potrebné omladenie buniek, ktoré by malo zastaviť proces starnutia.

Žihľavy okrem toho pomáhajú stimulovať metabolizmus a okrem iného posilňujú váš imunitný systém. Ak narazíte na žihľavy počas roka, zabezpečte si tento jednoduchý a prírodný liek: čaj z neho môže byť ľahko a prirodzene vyrobený. Pripravte štvrtinový liter vody prevarením, nalejte ho na „hromadu lyžice“ žihľavy (tiež rozdrvenej) a potom nechajte výsledný čaj strieť asi 10 minút. Čaj je tiež chutný.

Ľubovník bodkovaný je tiež známy mnohým z nás. Má antidepresívny účinok a podporuje množstvo životne dôležitých funkcií. Kvety ľubovníka bodkovaného môžete použiť na výrobu oleja, ktorý uvoľní vaše svaly. Na tento účel jednoducho použite nádobu na džem, ktorú ste predtým umyli. Naplňte nádobu asi 75% kvetmi ľubovníka bodkovaného a potom do nádoby nalejte ďalší olivový olej. Výslednú zmes jednoducho nechajte mesiac. Potom kvety vyberiete a výsledný olej môžete použiť na terapiu a starostlivosť.

Zdroj a ďalšie informácie: https://www.politaia.org/juenger-werden-mit-heilpflanzen/

 

Natürlich gesund: Jünger werden mit Heilpflanzen…. (03.Januar 2020)

 

„Jungbrunnen Heilpflanzen“: Gerade im neuen Jahr dürfte es sich lohnen, Wildkräuter und Heilpflanzen wieder in den Blick zu nehmen. Heilpflanzen gelten nicht nur als „gesundheitsfördernd“, sondern auch als Möglichkeit, die biologische Uhr wieder zurückzustellen, d. h. jünger zu werden.

Brennnessel und Co.

Eine der bekannteren Pflanzen sind etwa Brennnesseln. Die schmerzhafte Berührung mit den Blättern ist vielen von uns sicher noch aus der Kindheit bekannt. Dennoch ist es vorteilhaft, sich mit den Wirkungen der Pflanze zu beschäftigen. Brennnesseln helfen bei der Bildung von neuen Blutkörperchen. Damit stoßen sie die dringend nötige Verjüngung von Zellen an, was wiederum den Alterungsprozess aufhalten dürfte.

Zudem helfen Brennnesseln, den Stoffwechsel anzuregen und auf diese Weise unter anderem die eigenen Abwehrkräfte zu stärken. Wenn Sie im Laufe des Jahres auf Brennnesseln stoßen, sichern Sie sich dieses einfache und natürliche Heilmittel: Daraus lässt sich einfach und natürlich Tee produzieren. Bereiten Sie ein Viertel Liter Wasser auf, indem sie es kochen, dieses über einen „gehäuften Esslöffel“ mit Brennnessel (auch zerstoßen) gießen und den so entstandenen Tee dann rund 10 Minuten ziehen lassen. Zudem ist der Tee wohlschmeckend.

Auch Johanniskraut dürfte vielen von uns bekannt sein. Es wirkt anti-depressiv und fördert zahlreiche Vitalfunktionen. So können Sie die Blüten des Johanniskrauts nutzen, um daraus ein Öl zu produzieren, das Ihre Muskeln entspannt. Benutzen Sie für diesen Zweck einfach ein Konfitüreglas, das Sie vorher auswachsen. Füllen Sie das Glas etwa zu 75 % mit den Blüten des Johanniskrauts auf und gießen dann zusätzlich Olivenöl in den Behälter. Die so entstandene Mischung lassen Sie einfach einen Monat lang stehen. Dann entnehmen Sie die Blüten und können das so entstandene Öl schließlich für die Therapie und Pflege nutzen.

Quelle und mehr: https://www.politaia.org/juenger-werden-mit-heilpflanzen/

 

Bewusstsein & Gesundheit: Zirbeldrüse – ihre Bedeutung für das Immunsystem (23.Dezember 2019)

Veröffentlicht am Dezember 23, 2019 von erstkontakt blog

Vedomie a zdravie: Pineal Gland/šišinka - jejvýznam pre imunitný systém 

Šišinka má veľkosť iba niekoľko milimetrov ale riadi dôležité procesy v ľudskom tele. S pomocou hormónu melatonín ovláda šišinka ľudské hodiny a tým aj cirkadiánny rytmus. Melatonín tiež hrá dôležitú úlohu v imunitnom systéme a preto je obzvlášť zaujímavý pre pacientov s autoimunitnými chorobami. Dozviete sa tu o dôležitosti epifýzy pre imunitný systém.

Čo je epifýza?

Šišinka (1) je endokrinná žľaza, ktorá je dlhá až osem milimetrov a hrubá päť milimetrov a váži u dospelých približne 0,1 gram. Endokrinná žľaza uvoľňuje látky, ktoré vytvára priamo do krvi.

Šišinka, nazývaná tiež epifýza, leží priamo na epitele, časti stredného mozgu. Spolu s epifýzou tá časť mozgu riadi rytmus spánku a bdelosti.

Napriek svojej malej veľkosti a nízkej hmotnosti je epifýza veľmi dôležitá pre fungovanie tela. Dôvod: epifýza preberá syntézu melatonínu. Pozostáva predovšetkým z pinealocytov, sekrečných buniek a gliových buniek, ktoré podporujú a elektricky izolujú nervové bunky.

Šišinka produkuje melatonín zo serotonínu. Hormón melatonín má pre ľudské telo obrovský význam. Nazýva sa tiež hormón temnoty (2), pretože svetlo reguluje syntézu melatonínu, ako aj „spánku hormónu“.

Čo robí epifýza?

Šišinka predovšetkým určuje, ako dobre spíme a aký je náš denný rytmus. Fotocitlivé bunky (3) v oku informujú o intenzite a zložení dopadajúceho svetla do mozgu.

Keď stmavne tak vytvorí viac melatonínu. Keď svitane, šišinka prestane produkovať melatonín. Tento hormón nás nielen unavuje, ale tiež ovplyvňuje početné orgány v tele a imunitný systém.

Obtiažne meranie - koľko melatonínu je normálne?

Počas dňa sa priemerná hladina melatonínu 10 pg na ml krvi považuje za normálnu. To je asi desatina množstva melatonínu v noci. Pikogram je miliónta časť miligramu.

Štúdia z Kalifornie z roku 2013 (4) ukázala, že fajčenie obmedzuje produkciu melatonínu, zatiaľ čo v zime sa môžu mierne zvýšiť hladiny melatonínu. Koncentrácia melatonínu je preto najvyššia medzi druhou a piatou ráno.

Metóda merania je však zložitá: odoberanie vzoriek krvi v noci alebo odoberanie vzoriek slín v noci prerušujú spánok a tak narušujú rytmus spánku. Analýza ranného moču môže tiež poskytnúť informácie o hladine melatonínu. Uvedená štúdia preto odporúča navzájom kombinovať rôzne metódy merania.

Je zaujímavé, že malé množstvo tohto hormónu vzniká priamo v oku. Črevo tiež produkuje melatonín. Stále však nie je jasné koľko melatonínu sa produkuje v tráviacom trakte. V skutočnosti je väčšina melatonínu v tele v tráviacom systéme (5), čo je asi 400-krát viac ako v epifýze.

Ak nevyrába melatonín počas dňa tak zdá sa, že črevo preberá produkciu tejto dôležitej látky. Toto sa preukázalo iba v pokusoch na zvieratách (6). Nie je tiež známe či melatonín produkovaný v čreve môže tiež pôsobiť systémovo - v celom tele.

Melatonin a imunitný systém

Veľký význam melatonínu pre imunitný systém je však teraz nesporný:

Ako sa lepšie skúma vplyv melatonínu na imunitný systém:

Imunitný systém podlieha cirkadiánnym rytmom, takže pôsobí odlišne v rôznych denných a nočných hodinách. Zatiaľ čo počas dňa prevládajú anabolické procesy (hromadenie), v noci sú dôležitejšie katabolické procesy (rozklad): telo ukladá nové vedomosti, posilňuje autofágiu, opravuje menšie poškodenie kostí a svalov. Mnoho je riadené imunitným systémom.

Počas dňa sú na imunitných bunkách úplne odlišné podmienky a činnosti ako v noci - tieto podmienky musia podliehať prirodzenému rytmu, aby telo a imunitný systém mohli dobre fungovať.

V španielskej štúdii (7) sa v roku 2013 dospelo k záveru, že melatonín má funkciu tlmivého roztoku. Pri akútnom a chronickom zápale má hormón protizápalový účinok, najmä pri ochoreniach centrálneho nervového systému, napríklad pri roztrúsenej skleróze (8).

Protizápalová funkcia melatonínu hrá dôležitú úlohu pri všetkých autoimunitných chorobách, napríklad pri IBD (chronické zápalové ochorenia čriev), ale tiež pri Hashimotovej tyreoiditíde a Crohnovej chorobe. Tiež sa dokázalo (9), že melatonín má silný antioxidačný účinok. Okrem iného chráni pred aktiváciou tzv. zápalov. Sú to látky, ktoré alarmujú cytokíny, ktoré zase vyvolávajú zápalové reakcie.

Antioxidačné účinky vyvíjajú melatonín priamo (ako antioxidant) zvyšovaním tvorby antioxidačných enzýmov a glutatiónu.

Dajte si pozor na reumatoidnú artritídu

Priaznivé účinky melatonínu pri autoimunitných ochoreniach však nemožno zovšeobecniť. Pacienti s rheumatoidnou artritídou už majú zvýšenú hladinu melatonínu (10). Štúdia z roku 2007 (11) ukázala, že nízke dávky melatonínu zvyšujú zápalové markery v krvi ľudí s rheumatoidnou artritídou. Užívanie 10 miligramov melatonínu denne však neovplyvnilo klinické príznaky.

Kontroverzná úloha pri lupuse a ulceróznej kolitíde

Úloha melatonínu pri ulceróznej kolitíde bola doteraz nejasná. V roku 2006 španielski vedci (12) zistili, že krátkodobé používanie zlepšilo príznaky u zvierat s ulceróznou kolitídou. Pri dlhodobej liečbe sa však pozitívny účinok zvrátil.

Účinok melatonínu pri lupus erythematodes je tiež kontroverzný. V španielskej štúdii (13) s potkanmi bol melatonín v roku 2006 závislý od pohlavia. Stav samíc sa zlepšil, zatiaľ čo samce, ktoprým podali melatonín sa ochorenie zhoršilo. Čínski vedci (14) pri pokusoch na zvieratách v roku 2010 dospeli k záveru, že melatonín má priaznivý vplyv na lupus erythematosus.

Melatonín pre krásnu pokožku

Melatonín, ktorý je voľne predajný sa stal populárnym doplnkom stravy a to vďaka jeho pozitívnym účinkom na poruchy spánku a oneskorenie v prúdení. Tento hormón je schopný prekročiť hematoencefalickú bariéru (15). Preto orálne používaný melatonín ovplyvňuje celé telo. Okrem toho sa zdá, že melatonín spomaľuje proces starnutia pokožky (16) a to aj tým, že chráni mitochondrie kožných buniek. Mitochondrie - jednoducho povedané - sú dodávatelia energie do buniek.

Dobrý spánok: dôležité pre zdravie

Je isté, že dobrý spánok podporuje vaše zdravie rôznymi spôsobmi. Je tiež zrejmé, že melatonín je dôležitý pre zdravý spánok.

Pri mnohých autoimunitných ochoreniach nie sú vnútorné hodiny mimo rovnováhy. Ukázalo sa, že poruchy spánku zvyšujú riziko rozvoja autoimunitných chorôb. Ukázala to štúdia (17) s takmer 85 000 účastníkmi na Taiwane. Vedci sledovali tieto témy tri roky v rokoch 2000 až 2003.

Výsledok: u ľudí s poruchami spánku sa s väčšou pravdepodobnosťou vyvinula reumatoidná artritída, ankylozujúca spondylitída, lupus erythematodes a systémová skleróza. Poruchy spánku (18) okrem toho často vedú k depresii. Naopak, veľa ľudí s depresiou narušilo spánkové cykly. Depresia zase podporuje rozvoj autoimunitných chorôb - začarovaný cyklus.

Duchovný význam epifýzy

Malá žľaza udržiavala v záhade mystikov a vedcov celé obdobia a milénia. V hinduizme je šišinka sedlom siedmej čakry. Takzvaná korunná čakra predstavuje spojenie medzi ľudským telom a kozmickou energiou, na druhej strane západní vedci sa viac sústredili na fyziologický význam epifýzy. Vedci v staroegyptskej Alexandrii vedeli o existencii kužeľového orgánu. Mysleli si, že je to zásuvka, ktorá ovláda spomienky.

Objav epifýzy - história

René Descartes, zakladateľ racionalizmu, mal podozrenie na priame spojenie medzi očami a epifýzou. Pediatr Otto Heubner v roku 1898 uznal, že chlapci s predčasným nástupom puberty mali nadpriemerný epifýzny nádor. Endokrinné funkcie šišinky boli objavené v roku 1916. Melatonín sa však izoloval až z epifýz hovädzieho dobytka až v roku 1958 (19).

V 60. rokoch Gregory Hill opísal epifýzu v náboženskom skripte Prinzipia Discordia (20) ako vstupnú bránu do vnútornej moci. Autorom tohto dobrodružného dokumentu bol spisovateľ Robert Anton Wilson. Na aktiváciu odporúča okrem iného masírovanie pastou zo santalového dreva a opakovaného bitia hlavy proti zemi.

Pinealská žľaza - brána k super-vedomiu?

V 90. rokoch 20. storočia vedci (21) zistili dôležitosť epifýzy pre cirkadiánny rytmus. Približne v rovnakom čase predstavil americký profesor psychiatrie Rick Strassman knihu „DMT - molekula vedomia“.

V ňom robí odvážne tvrdenie, že šišinka môže uvoľňovať prírodný DMT (dimetyltryptamín). Toto posúva dušu dovnútra a von z tela a je počas meditácie zapojené do najvyšších stavov vedomia. To by mohlo osvetľovať mystické oblasti psychiky. Hoci to nemožno vedecky dokázať, štúdia (22) na švajčiarskej univerzite vo Fribourgu uznala dôležitosť týchto teórií pre popkultúru. Zvyšuje povedomie o úlohe drog ako prostriedku mystických praktík a náboženských myšlienok.

Nebezpečné: kalcifikácia šišinky

V nedávnej minulosti si svetová verejnosť uvedomila kalcifikáciu epifýzy. Štúdia (23) pacientov so zubnými implantátmi ukázala ako vedľajší účinok, že kalcifikácia epifýzy môže viesť k Alzheimerovej chorobe. V roku 2018 štúdia v Kalifornii (24) ukázala ako náchylná je epifýza na usadeniny vodného kameňa, a podľa toho je epifýza orgánom v ľudskom tele, ktorý najrýchlejšie kalcifikuje.

Jedným z dôvodov je to, že po obličkách je epifýza naj-perfúznejšou časťou tela. Od začiatku milénia je známe, že fluoridy (25) podporujú kalcifikáciu epifýzy. Fluorid je uložený v orgáne a vedie k jej stvrdnutiu. Zdá sa, že okrem kalcifikácie podporujú fluoridy aj skorý začiatok puberty (26). Okrem toho je zrejmé, že kalcifikovaná epifýza nemôže produkovať dostatok melatonínu.

Ako môžem „aktivovať“ svoju epifýzu?

Okrem meditácie a dobrého denného rytmu je aj inak možné odvápnenie šišinky. Obzvlášť dôležité sú dve opatrenia:

Vyhnite sa fluoridom.

Odstráňte fluoridy.

Vyhnite sa fluoridom

Fluorid je považovaný za prostriedok blaženosti na zubný kaz. Dokonca aj dojčatá dostávajú fluoridové tablety aby nedostali zlé zuby. Fluoridy sa tiež propagujú ako prísada do zubných pást a stolovej soli. Fluoridu v zubnej paste a v soli sa dá ľahko vyhnúť použitím produktov bez tejto prísady.

Tieto látky sa však používajú aj v pesticídoch a fungicídoch a majú trvalý negatívny vplyv na štítnu žľazu a kosti. Preto je vhodné kupovať predovšetkým potraviny z ekologickej výroby. Pri minerálnej vode by ste sa mali dôkladne pozrieť na prísady a zvoliť odrody bez fluoridov.

Odstráňte fluoridy

Čo robiť, ak ste fluorid používali celý život? V takom prípade sa odporúča fluoridy odstrániť. Existuje niekoľko spôsobov:

kurkuma

bórax

pečeň Cure

tamarínd

Zelený čaj

Strava bohatá na jód

kurkuma

Ázijské korenie nie je iba mocným antioxidantom ale môže tiež zabrániť poškodeniu buniek fluoridmi (27). Indickí vedci zistili, že kurkuma významne redukuje oxidačný stres už po 30 dňoch. Okrem fluoridov jej aktívna zložka bojuje so svojimi protizápalovými účinkami proti symptómom mnohých autoimunitných chorôb (28), vrátane roztrúsenej sklerózy, IBD a reumatoidnej artritídy.

Kurkuma je rozpustná v tukoch a preto by sa mala vždy užívať s jedlom. Všeobecne sa za bezpečné považuje dávka 1,5 až 3 gramy kurkumínu (tiež písaného kurkumínu) denne. Odporúča sa však pred lekárskym ošetrením hovoriť o tom so svojím lekárom.

Užívanie piperínu, aktívnej zložky v korení sa zvyšuje biologická aktivita kurkumínu mnohokrát. Na odvápnenie epifýzy môžete použiť kurkumu čerstvú ako korenie alebo kapsuly. Presná dávka aktívnej zložky je však možná iba s kapsulami.

bórax

Biely prášok sa považuje za dobrý spôsob, ako dostať fluorid z tela. Môžete si ho kúpiť online v Nemecku. Vydávanie boraxu v lekárňach je zakázané, pretože bolo klasifikované ako nebezpečná látka (29) od roku 2008. Už v roku 1987 čínski vedci (30) zistili, že borax dokáže odstrániť fluorid z tela 31 pacientov. Federálny inštitút pre hodnotenie rizík (31) preskúmal bórax v roku 2005 a zistil, že ide iba o obavy týkajúce sa tehotných žien a dojčiacich matiek.

Za rizikové skupiny sa tiež považujú ženy počas liečby hormonálnymi liekmi v menopauze a sterilní muži. Vo všeobecnosti sa denný príjem štvrtiny čajovej lyžičky boraxu rozpusteného v jednom litri vody považuje za bezpečný. Rovnako ako v prípade kurkumy sa odporúča hovoriť s lekárom

Podobne ako v prípade kurkumy, aj pred pravidelným podávaním odporúčame hovoriť s ošetrujúcim lekárom.

Liečba pečene

Liečba pečene sa často označuje ako detoxikácia pečene. Tento proces sa zvyčajne uskutočňuje v troch etapách. Obdobie surového jedla nasleduje po pôste. Potom pomaly prejdite na pevné jedlo. Počas detoxikačnej liečby sa vypije veľa bylinných čajov, ako sú púpava, žihľava, čučoriedka a džúsy. Liečbu sprevádzajú fermentované potraviny a potravinové doplnky. Súčasne s detoxikáciou pečene by ste mali naplánovať vyčistenie čreva. Spoločne môžu obe liečby zlepšiť príznaky mnohých autoimunitných chorôb.

Tamarínd

Plody tamarindu sú v Ázii populárnym korením. Tamarind sa v tejto krajine občas získava ako čerstvé ovocie alebo ako pasta. Ukázalo sa, že tamarind pomáha (32) vylučovať fluoridy. Nie je však jasné, ako sa tamarind dávkuje. Toto ovocie má laxatívny účinok a má antibakteriálne a protiplesňové účinky. Normálne dávkovanie v karí je medzi pol a polievkovou lyžicou na porciu.

Zelený čaj

Antioxidant epigalokatechín galát (33) (EGCG) má tiež odtokový účinok na fluoridy. Tento antioxidant sa vyskytuje hlavne v zelenom čaji. Okrem pitia čaju môžete tieto účinné látky užívať aj vo forme kapsúl. Ako pri iných prírodných liekoch je ťažké určiť presnú dávku. Odborníci odporúčajú dennú dávku približne 700 miligramov EGCG.

Ako dlho trvá odvápnenie šišinky?

Z vyššie uvedených odporúčaní o odvápňovaní šišinky je zrejmé, že nejde o presnú vedu. Preto nie je možné povedať, koľko času potrebujú jednotlivé opatrenia na dosiahnutie účinku. Dávku, ani individuálnu reakciu nie je možné predvídať ako pri užívaní testovaného lieku. Preto by ste mali pristupovať k odvápneniu šišinky s časťou zdravého rozumu. Skôr ako sa rozhodnete pre opatrenie, odporúča sa ďalší výskum. Mali by ste pozorne sledovať svoje telo, aby ste určili dávkovanie. Úspešnosť odstraňovania okovín sa dá merať rovnako empiricky. Ak dobre spíte, vtedy vaša šišinka bude opäť fungovať lepšie.

Dôležité: Mali by ste sa určite porozprávať so svojím lekárom pred odvápňovaním epifýzy.

Čo je dobré pre epifýzu?

Okrem odstraňovania okovín sa osvedčili dva terapeutické prístupy:

rozjímanie

denné svetlo

Rozjímanie

Rôzne meditačné techniky majú pozitívny vplyv na vašu psychiku rôznymi spôsobmi. Okrem relaxácie podporuje meditácia aj dobrý spánok (34). Početné techniky nielen zlepšujú dĺžku, ale aj kvalitu spánku počas dlhších období hlbokého spánku. To je možné vďaka zvýšenej produkcii melatonínu (šišinka - zachránený zeolit).

Denné svetlo

Ľudské telo potrebuje denné svetlo každý deň na to aby cirkadiánny rytmus (35) fungoval správne. V zime v Európe a počas dlhých pracovných dní je však ťažké získať dostatok svetla. Alternatívou sú tu denné svetlá. Svetelná terapia (36) s dennými svetlami môže vyvažovať vnútorné hodiny tela.

Sladké sny

Šišinka, cirkadiánny rytmus, vnútorné hodiny, melatonín: všetci vieme, aký dôležitý je dobrý spánok. Nespavosť sa opotrebuje rovnako ako akékoľvek iné chronické ochorenie. Ak trpíte poruchami spánku tak je nepravdepodobné, že by vaša epifýza fungovala správne. Aj keď epifýza nemusí byť bránou k duchovnej expanzii, pre svoju epifýzu môžete urobiť veľa a dobre spať prírodnými prostriedkami.

Záver šišinka

Funkcie epifýzy sú už veľmi dávno nejasné, hoci existencia tej malej žľazy v mozgu je už dlho známa. Dnes vieme, že epifýza produkuje melatonín a teda ovplyvňuje cirkadiánny rytmus ľudí. Bohužiaľ má šišinka sklon k vápenatiu, najmä v starobe.

Bewusstsein & Gesundheit: Wissenschaftler – Herz und Gehirn reagieren vorher auf zukünftige Ereignisse (23.Oktober 2019)

Vedomie a zdravie: Vedci - srdce a mozog reagujú vopred na budúce udalosti...

Veröffentlicht am Oktober 22, 2019von erstkontakt blog

Niekoľko experimentov poskytlo zmysluplné dôkazy o rozpoznávaní rôznymi spôsobmi. Patria sem procesy v srdci a mozgu, ktoré už reagujú na udalosti skôr, ako k nim dôjde.

To vyvoláva otázku, či máme ďalšie ľudské schopnosti, o ktorých zatiaľ nič nevieme? Možno sa to môžeme naučiť, rozvíjať a aplikovať natrvalo. Možno sa začneme učiť viac keď bude na to ľudstvo pripravené?

Je predtucha skutočným fenoménom? Existuje veľa príkladov, ktoré naznačujú, že tomu tak je. Dobrým príkladom toho bol program diaľkového monitorovania, ktorý realizovala CIA v spolupráci so Stanfordskou univerzitou. Ministerstvo obrany a jeho zúčastnené strany po svojom prepustení v roku 1995 alebo aspoň čiastočnom odbavení zaznamenali mimoriadne vysokú mieru úspešnosti:

Stručne povedané, neustála kritika protokolov, zdokonaľovanie metód a úspešná replikácia tohto typu diaľkového snímania v nezávislých laboratóriách v priebehu rokov poskytli významné vedecké dôkazy o realite tohto javu (teleobjektív

Významnej sile tých výsledkov pomohlo k odhaleniu, že bolo nájdených čoraz viac jednotlivcov, ktorí preukazujú vysokokvalitné diaľkové vnímanie a to často na vlastné prekvapenie. Rozvoj tejto schopnosti v SRI sa vyvinul do bodu, v ktorom zamestnanci CIA, ktorí predtým neprišli do styku s takýmito koncepciami, dosiahli dobré výkony v kontrolovaných laboratórnych podmienkach. (Zdroj-Quelle) Trik? Súčasťou diaľkového vnímania je vidieť/pozrieť sa na budúce udalosti a udalosti, ktoré sa odohrali v minulosti.

Tieto veci nenájdeme iba na ministerstve obrany USA, ale má to tiež veľa spoločného s vedou.

Napríklad v štúdii (metaanalýze) uverejnenej v časopise Frontiers in Human Neuroscience s názvom Predpovedanie nepredvídateľného: kritická analýza a vhodné implikácie prediktívnej predvídateľnej činnosti (Predikcia nepredvídateľnej: kritická analýza a praktické účinky predvídateľnej činnosti), skúmali sériu experimentov na tento jav, ktoré vykonalo niekoľko rôznych laboratórií. Tieto experimenty ukazujú, že ľudské telo môže skutočne detektovať náhodne podané stimuly, ktoré sa vyskytujú 1 až 10 sekúnd vopred. Inými slovami, zdá sa, že ľudské telo pozná udalosť a vníma skôr ako k nej dôjde. V ľudskom tele sa pred týmito udalosťami vyskytujú fyziologické zmeny, ktoré sa merajú vo vzťahu k systémom pľúc, kože a nervového systému.

Pred niekoľkými rokmi, hlavný vedec Ústavu noetických vied, Dr. Dean Radin, vedci z HearthMath Institute, sa podelili o výsledky jedného zo svojich štúdií. Radin je tiež jedným z niekoľkých vedcov, ktorí napísali uvedenú esej. Ako je uvedené vyššie, tieto štúdie sledovali autonómny nervový systém, fyziologické zmeny atď.

Vedci v inštitúte HeartMath Institute (HMI) pridali ďalšie protokoly, vrátane merania mozgovej vlny (EEG), srdcovej elektrickej aktivity (ECG) a variability srdcovej frekvencie (HRV).

HMI vysvetľuje:

Dvadsaťšesť dospelých, ktorí majú skúsenosti s technikami HeartMath a dokážu udržiavať srdcový koherentný stav, absolvovalo dve cykly študijných protokolov v intervaloch približne dvoch týždňov. Polovica účastníkov dokončila protokoly po úmyselnom dosiahnutí srdcovej koherencie počas 10 minút. Druhá polovica vykonala rovnaké postupy bez toho, aby najprv dosiahla srdcovú koherenciu. Potom obrátili proces pre druhé kolo pozorovania s tým, že prvá skupina sa pred dokončením protokolov už nestala kardiálnou koherentnou a druhá skupina predtým kardiologicky koherentná. Malo by sa otestovať, či srdcová koherencia ovplyvňuje výsledky experimentu.

Účastníci boli informovaní, že účelom tejto štúdie bolo testovať stresové reakcie. (Táto prax spĺňa štandardy Inštitucionálnej skúšobnej komisie.) Každý účastník sedel pri počítači a dostal pokyn aby kliknutím myšou začal.

Obrazovka zostala prázdna po dobu šiestich sekúnd.

Fyziologické údaje účastníka boli zaznamenané pomocou špeciálneho softvéru a potom bola na obrazovke postupne zobrazená séria 45 obrazov. Každý obrázok zobrazený na 3 sekundy vyvolal buď silnú emocionálnu reakciu alebo pokojný stav. Po každom obrázku obrazovka stmavla na 10 sekúnd. Účastníci opakovali tento postup pre všetkých 45 obrázkov, z ktorých 30 spôsobilo pokoj a 15 silnú emocionálnu odpoveď.

Výsledky

Výsledky experimentu boli prinajmenšom fascinujúce. Mozgy a srdcia účastníkov reagovali na informácie o emocionálnej kvalite obrázkov skôr než boli počítačom krátko zobrazené (náhodným výberom). To znamená, že srdce aj mozog reagovali na budúce udalosti. Výsledky ukázali, že reakcie boli v priemere 4,8 sekundy pred počítačovým výberom obrázkov

Nie je to schopné zásadne zmeniť naše vedomie?

Možno boli hlbšie údaje, ktoré ukázali, že srdce dostávalo informácie pred mozgom. „Je to prvýkrát zaregistrované na srdci,“ Dr. Rollin McCraty, „potom ide do mozgu (emocionálna a prefrontálna kôra), kde môžeme logicky porozumieť tomu, čo intuitívne vieme a nakoniec do čreva (alebo tam kde sa niečo pohybuje)“.

Ďalšia dôležitá štúdia (meta-analýza), ktorú v roku 1989 uverejnili Charles Honorton a Diane C. Ferrari v Journal of Parapsychology, skúmala sériu štúdií uverejnených v rokoch 1935 až 1987. Štúdie zahŕňali pokusy jednotlivcov „predpovedať identitu cieľových stimulov“, ktoré boli náhodne vybrané v intervaloch niekoľko stoviek miliónov sekúnd, až jeden rok po individuálnych odpovediach. “

Títo autori preskúmali viac ako 300 štúdií uskutočnených viac ako 60 autormi, pri ktorých sa použili približne 2 milióny individuálnych štúdií od viac ako 50 000 jednotlivcov. (Zdroj) .
(Quelle)

Dospelo sa k záveru, že ich analýza experimentov s rozpoznaním „potvrdzuje existenciu malého, ale vysoko významného predgognitívneho účinku. Účinok sa zdá byť opakovateľný. Štyridsať vedcov uvádza významné výsledky pomocou rôznych metodických paradigiem a predmetov.

Predkognitívny účinok nie je iba nevysvetliteľným odklonom od teoretického náhodného základu, ale efektom, ktorý ide ruka v ruke s faktormi, o ktorých je známe, že ovplyvňujú výraznejšie aspekty ľudskej výkonnosti. “(Zdroj
-Quelle)

Záver

Zdá sa, že existuje hlboké znepokojenie, že celá oblasť je ovplyvnená štúdiom javu, ktorý je zafarbený jej spojením s poverami, spiritualizmom a mágiou. Ochrana pred touto možnosťou sa niekedy javí ako dôležitejšia ako podpora vedeckého výskumu alebo ochrana akademickej slobody. Ale to sa môže zmeniť.

- Dr. Cassandra Vieten, prezidentka / vedúca Ústavu noetických vied

Žijeme v čase, keď sa neustále objavujú nové informácie a dôkazy, ktoré spochybňujú to, čo sme kedysi považovali za skutočné alebo čo sme si mysleli, že vieme o tom ako sa vnímame ako ľudské bytosti. Najlepšie je zostať otvorený.

Možno existujú aspekty nás a nášho vedomia, ktoré ešte treba objaviť. Učiť sa z týchto štúdií a rásť z nich môže pomôcť nám a ostatným zlepšiť sa.

Quellen: PublicDomain/maki72 für PRAVDA TV am 22.10.2019

Bewusstsein & Gesundheit: Wissenschaftler – Herz und Gehirn reagieren vorher auf zukünftige Ereignisse (23.Oktober 2019)

 

Mehrere Experimente haben auf unterschiedlichen Wegen aussagekräftige Beweise für die Präkognition erbracht. Hierzu zählen die Vorgänge im Herzen und im Gehirn, die bereits auf Ereignisse reagiert, bevor sie überhaupt eintreten.

Dadurch stellt sich die Frage, ob wir über zusätzliche menschliche Fähigkeiten verfügen, von denen wir noch nichts wissen? Vielleicht können wir sie erlernen, entwickeln und dauerhaft anwenden. Vielleicht werden wir beginnen, mehr darüber zu lernen, wenn die Menschheit dafür bereit ist?

Ist Vorahnung ein reales Phänomen? Es gibt viele Beispiele, die darauf hindeuten, dass dies der Fall ist. Ein gutes Beispiel dafür war das von der CIA in Zusammenarbeit mit der Stanford University durchgeführte Programm zur Fernüberwachung. Nach seiner Freigabe im Jahr 1995, oder zumindest einer teilweisen Freigabe, haben das Verteidigungsministerium und die Beteiligten eine außergewöhnlich hohe Erfolgsquote verzeichnet:

Zusammenfassend lässt sich festhalten, dass die ständige Kritik an Protokollen, die Verfeinerung von Methoden und die erfolgreiche Replikation dieser Art der Fernwahrnehmung in unabhängigen Laboratorien im Laufe der Jahre erhebliche wissenschaftliche Beweise für die Realität des Phänomens (Fernwahrnehmung) erbracht haben.

Zur Aussagekraft dieser Ergebnisse trug die Entdeckung bei, dass eine zunehmende Anzahl von Personen gefunden werden konnte, die eine hochqualitative Fernwahrnehmung demonstrieren, und dies oft zu ihrer eigenen Überraschung. Die Entwicklung dieser Fähigkeit am SRI hat sich bis zu einem Punkt entwickelt, an dem CIA-Mitarbeiter, die bisher nicht mit solchen Konzepten in Berührung gekommen sind, unter kontrollierten Laborbedingungen gute Leistungen erbracht haben. (Quelle)

Der Clou daran? Ein Teil der Fernwahrnehmung besteht darin, einen Blick auf zukünftige Ereignisse sowie Ereignisse zu werfen, die in der Vergangenheit stattgefunden haben.

Wir finden solcherlei Dinge nicht nur im US-Verteidigungsministerium, sondern es taucht auch eine Menge zu diesem Thema aus dem Bereich der Wissenschaft auf.

Beschreibung: https://ws-eu.amazon-adsystem.com/widgets/q?_encoding=UTF8&MarketPlace=DE&ASIN=3867310661&ServiceVersion=20070822&ID=AsinImage&WS=1&Format=_SL250_&tag=pt0e-21 Beschreibung: https://ws-eu.amazon-adsystem.com/widgets/q?_encoding=UTF8&MarketPlace=DE&ASIN=395447266X&ServiceVersion=20070822&ID=AsinImage&WS=1&Format=_SL250_&tag=pt0e-21 Beschreibung: https://ws-eu.amazon-adsystem.com/widgets/q?_encoding=UTF8&MarketPlace=DE&ASIN=3950381414&ServiceVersion=20070822&ID=AsinImage&WS=1&Format=_SL250_&tag=pt0e-21

Zum Beispiel wurden in einer Studie (Metaanalyse), die in der Fachzeitschrift Frontiers in Human Neuroscience mit dem Titel Predicting the unpredictable: critical analysis and practical implications of predictive anticipatory activity (Vorhersage des Unvorhersehbaren: kritische Analyse und praktische Auswirkungen vorausahnender Aktivität) veröffentlicht wurde, eine Reihe von Experimenten zu diesem Phänomen untersucht, die von mehreren verschiedenen Laboratorien durchgeführt wurden. Diese Experimente weisen nach, dass der menschliche Körper tatsächlich zufällig abgegebene Reize erfassen kann, die 1 bis 10 Sekunden im Voraus auftreten. Mit anderen Worten, der menschliche Körper scheint ein Ereignis zu kennen und auf das Ereignis zu ereignen, bevor es überhaupt eingetreten ist. Was im menschlichen Körper vor diesen Ereignissen auftritt, sind physiologische Veränderungen, die in Bezug auf das Herz-Lungen-System, die Haut und das Nervensystem gemessen werden.

Vor einigen Jahren besuchte der Chefwissenschaftler am Institute of Noetic Sciences, Dr. Dean Radin, die Wissenschaftler am HearthMath Institute und teilte die Ergebnisse einer seiner Studien mit. Radin ist auch einer von mehreren Wissenschaftlern, die die obige Abhandlung verfasst haben. Diese Studien verfolgten, wie oben erwähnt, das autonome Nervensystem, physiologische Veränderungen usw.

Wissenschaftler am HeartMath Institute (HMI) haben weitere Protokolle hinzugefügt, darunter die Messung der Gehirnwellen (EEG), der elektrischen Aktivität des Herzens (EKG) und der Herzfrequenzvariabilität (HRV).

Dazu erklärt das HMI:

Sechsundzwanzig Erwachsene, die Erfahrung mit HeartMath-Techniken haben und einen herzkohärenten Zustand aufrechterhalten können, absolvierten zwei Runden an Studienprotokollen im Abstand von ungefähr zwei Wochen. Die Hälfte der Teilnehmer absolvierte die Protokolle, nachdem sie absichtlich für 10 Minuten einen herzkohärenten Zustand erreicht hatten. Die andere Hälfte führte die gleichen Verfahren durch, ohne zuvor eine Herzkohärenz zu erreichen. Dann kehrten sie den Prozess für die zweite Überwachungsrunde um, wobei die erste Gruppe vor Abschluss der Protokolle nicht mehr herzkohärent wurde und die zweite Gruppe vorher herzkohärent wurde. Es sollte getestet werden, ob die Herzkohärenz die Ergebnisse des Experiments beeinflusst.

Den Teilnehmern wurde mitgeteilt, dass der Zweck der Studie darin bestehe, Stressreaktionen zu testen. (Diese Praxis entspricht den Standards der institutionellen Prüfungskommission.) Jeder Teilnehmer saß an einem Computer und wurde angewiesen, mit einer Maus zu klicken, um zu beginnen.
Der Bildschirm blieb sechs Sekunden lang leer.

Die physiologischen Daten des Teilnehmers wurden mit einer speziellen Software aufgezeichnet, und dann wurde nacheinander eine Serie von 45 Bildern auf dem Bildschirm angezeigt. Jedes Bild, das 3 Sekunden lang angezeigt wurde, rief entweder eine starke emotionale Reaktion oder einen ruhigen Zustand hervor. Nach jedem Bild wurde der Bildschirm 10 Sekunden lang dunkel. Die Teilnehmer wiederholten diesen Vorgang für alle 45 Bilder, von denen 30 eine ruhige und 15 eine starke emotionale Reaktion hervorriefen.

Die Ergebnisse

Die Ergebnisse des Experiments waren gelinde gesagt faszinierend. Das Gehirn und die Herzen der Teilnehmer reagierten auf Informationen über die emotionale Qualität der Bilder, bevor sie kurz vom Computer (per Zufallsauswahl) angezeigt wurden. Dies bedeutet, dass sowohl das Herz als auch das Gehirn auf zukünftige Ereignisse reagierten. Die Ergebnisse zeigten, dass die Reaktionen durchschnittlich 4,8 Sekunden vor der Auswahl der Bilder durch den Computer erfolgten.

Ist das etwa nicht dazu in der Lage, unser Bewusstsein grundlegend zu verändern?

Noch tiefgreifender waren vielleicht Daten, die zeigten, dass das Herz Informationen noch vor dem Gehirn erhielt. “Es wird zuerst vom Herzen registriert”, erklärte Dr. Rollin McCraty, “geht dann bis zum Gehirn (emotionaler und präfrontaler Kortex), wo wir logisch verstehen können, was uns intuitiv bewusst ist, und schließlich bis zum Darm (oder wo sich etwas bewegt).”

Eine weitere wichtige Studie (Metaanalyse), die 1989 von Charles Honorton und Diane C. Ferrari im Journal of Parapsychology veröffentlicht wurde, untersuchte eine Reihe von Studien, die zwischen 1935 und 1987 veröffentlicht wurden. Die Studien beinhalteten Versuche von Einzelpersonen, “die Identität von Zielstimuli” vorherzusagen, “die zufällig in Intervallen von mehreren hundert Millionen Sekunden bis zu einem Jahr nach den individuellen Reaktionen ausgewählt wurden.”

Diese Autoren untersuchten über 300 Studien, die von über 60 Autoren durchgeführt wurden, wobei ungefähr 2 Millionen Einzelstudien von mehr als 50.000 Personen verwendet wurden. (Quelle)

Es wurde der Schluss gezogen, dass ihre Analyse von Präkognitionssexperimenten “die Existenz eines kleinen, aber hoch signifikanten Präkognitionseffekts bestätigt. Der Effekt scheint wiederholbar zu sein. 40 Forscher berichten über signifikante Ergebnisse, wobei sie eine Vielzahl von methodischen Paradigmen und Versuchspersonen verwenden.

Der Präkognitionseffekt ist nicht nur eine unerklärliche Abweichung von der theoretischen Zufallsgrundlage, sondern ein Effekt, der mit Faktoren einhergeht, von denen bekannt ist, dass sie bekanntere Aspekte der menschlichen Leistung beeinflussen.” (Quelle)

Fazit

Es scheint eine tiefe Besorgnis darüber zu geben, dass das gesamte Gebiet durch die Untersuchung eines Phänomens beeinträchtigt wird, das durch seine Assoziation mit Aberglauben, Spiritualismus und Magie befleckt wird. Der Schutz vor dieser Möglichkeit scheint manchmal wichtiger zu sein, als die wissenschaftliche Erforschung zu fördern oder die akademische Freiheit zu schützen. Aber das könnte sich ändern.

– Dr. Cassandra Vieten, Präsidentin/Leiterin des Institute of Noetic Sciences

Wir leben in einer Zeit, in der ständig neue Informationen und Beweise auftauchen, die das in Frage stellen, was wir einst für real hielten oder was wir darüber zu wissen glaubten, wie wir uns selbst als Menschen verstehen. Es ist am besten, offen zu bleiben.

Vielleicht gibt es Aspekte von uns und unserem Bewusstsein, die noch entdeckt werden müssen. Wenn wir aus diesen Studien lernen und daran wachsen, können sie uns und anderen vielleicht helfen, uns zu verbessern.

 

Vedomie a zdravie...

Bewusstsein & Gesundheit: Wie Gefühle unsere Gesundheit beeinflussen (17.Oktober 2019)

Vedomie a zdravie: ako emócie ovplyvňujú naše zdravie

 

 

Ako internista, kardiológ a energetický terapeut liečim veľa pacientov s kardiovaskulárnymi chorobami. V prípade niektorých sťažností sa nenašli žiadne „organické príčiny“. Aj keď vieme, že 80% takýchto sťažností vedie k „správnemu“ srdcovému ochoreniu po 20 - 30 rokoch, príčiny sa považujú za neznáme a preto liečba nie je možná.

Existuje však pozadie - naše pocity. Psychoimunologia, „psychokardiológia“ a výskum moderného vedomia tento predpoklad potvrdzujú. Všetci vieme o situáciách, keď pocity dokážu eliminovať našu čistotu, nielen jednotlivcami, dokonca aj zmätenými ľuďmi.

Vzťahy medzi nami a naším prostredím sú skôr ovplyvňované pocitmi ako rozumom a odrazom. Účinok majú aj materiálne veci, ale iba to, že nedokážu opísať vzťahy medzi ľuďmi. Platí to aj pre naše prostredie pre spoločnosť, v ktorej žijeme. Dr. med. Albrecht Hempel.

Cítite sa zle

Sú to naše pocity, ktoré „nás robia chorými“? Až do určitého bodu môžeme veľa vydržať - ak sa to prekročí, cítime sa zle a cítime potiaže. Máme sklon zamieňať nástup symptómov s nástupom choroby. Možnosti dobrej regulácie sú v skutočnosti vyčerpané.

Spúšťačmi môžu byť akútne problémy, chrípková infekcia, malý spánok, zvýšené profesionálne požiadavky, tlak v termíne u.v.m. V tomto zmysle sú „choroby“ dysregulácie, ktoré už nemôžu zabrániť zdravotným katastrofám ako sú srdcové infarkty alebo mozgové príhody.

Veľa bolo napísaného a skúmaného o pocitoch. Ako kardiológ ma zaujímalo či a ako vedú k infarktom, depresii a iným chorobám. Neexistuje žiadne vzájomné spojenie s tým čo presne bude jednotlivec trpieť. Ale ani manželstvo nie je jednoduchý vzťah príčina-následok - a zlyhá takmer v 50%.

Neschopnosť vyrovnať sa „dobre“ s ťažkými emóciami udržiava ľudí od seba. John Gottman (Marriage Researcher, USA) s 95% istotou povedal, že pár zostane spolu. Vzhľad, bankové účty a podobne nemali význam - rokovania páru s ťažkými pocitmi sa ukázali ako zásadné.

Švajčiarsky psychiater Jakob Bösch spolu s jeho kolegom a médiami Anoukom Claesom zistili, že „negatívne emócie“ u psychiatrických pacientov bránia alebo dokonca eliminujú tok energie do/cez pacienta.

Zlepšili svoju emočnú rovnováhu prostredníctvom „bláznivých faktov“. Aby zvrátili „bláznivý program prežitia“, Anouk Claes a Jakob Bösch vyškolili svojich pacientov, aby sa cítili dobre pociťovaním čoraz normálnejších udalostí. Podľa tohto princípu boli schopní výrazne zlepšiť počet psychiatrických pacientov s oveľa menšou medikáciou alebo ich dokonca prepustiť v uzdravenom stave.

Emócie sa správajú ako elektrický prúd

Prečo to však dovolíme a niekedy sa sami seba „premárníme“ a potom vyhoríme? Aby som pochopil súvislosti, hľadal som východiskové body a zákonitosti a objavil som úžasné veci: Naše pocity. Napríklad práve tak, ako sa elektrický prúd riadi Ohmovým zákonom: R = U / I.

Ak cítim vnútorný odpor (R), napätie (U) sa zvyšuje a tok (I) sa znižuje. Vtipne uvádza: Ak sa nikdy nechcem stať mojou matkou, nezabránim ničomu, ale zaručene vezmem presne tieto nemilované vlastnosti! Naše negatívne pocity vždy spôsobujú toľko a tak dlho, ako stres, kým nenájdeme riešenie v zákonnom vždy výslednom boji alebo úteku, pretože nepríjemné pocity v nás „sa držia súvisiacich faktov“, pokiaľ nebudeme môcť tieto skutočnosti zmeniť alebo zmeniť náš pohľad na veci a táto príležitosť nám ukáže príjemnejšie pocity smerom priaznivejšieho rozvoja.

Na druhej strane, ak sa nám to nepodarí tak naše sily odporu sa nakoniec vyčerpajú a budeme trpieť vysokým krvným tlakom, infarktmi srdca a mozgu, ako inak by to malo byť?

Hlavná príčina stresu

V každodennej lekárskej praxi sa ťažké pocity potvrdzujú ako hlavná príčina stresu a teda ako nevyhnutný základ mnohých chronických chorôb. Posúdenie situácií prostredníctvom našich emócií je premenlivé, aby sme harmonizovali naše energetické toky a zlepšili chronické choroby.

Naše pocity sú v súlade s biologickým zákonom a snažia sa o maximálny úspech s minimálnym úsilím. Ťažké pocity na obrázku majú preto za cieľ poukázať na nebezpečenstvo ako „červené výstražné bóje“ na prúde nášho života. Ak chcete bojovať,  bojovať proti nim by nás jednoducho uviazlo. Skôr nás žiadajú hľadať „zelené bóje“, ktoré označujú „koryto“ v živote.
Takže môžeme - takmer „automaticky“ - premeniť ťažké na príjemné pocity a ukončiť aberácie. Dostávame sa tým na cestu k zmysluplnému, zdravému životu - vďaka našim pocitom.

Quellen/zdroj: PublicDomain/symptome.ch am 15.10.2019

Bewusstsein & Gesundheit: Wie Gefühle unsere Gesundheit beeinflussen (17.Oktober 2019)

 

Als Internist, Kardiologe und Energiemediziner behandle ich viele Patienten mit Herz- und Kreislaufkrankheiten. Für manche Beschwerden lassen sich keine „organischen Ursachen“ finden. Obwohl wir wissen, dass solche Beschwerden in 80% nach 20-30 Jahren zu „richtigen“ Herzkrankheiten führen, gelten die Ursachen als unbekannt und eine Behandlung ist deshalb nicht möglich.

Es gibt jedoch einen Hintergrund – unsere Gefühle. Psychoimmunologie, „Psychokardiologie“ und die moderne Bewusstseinsforschung bestätigen diese Vermutung. Wir alle kennen Situationen, bei den Gefühle sogar in der Lage sind, unseren klaren Menschenverstand auszuschalten, und dies keineswegs nur bei einzelnen, gar verwirrten Menschen.

Vielmehr werden Beziehungen zwischen uns wie auch zu unserem Umfeld mehr durch Gefühle zu einem Urteil geführt als durch Verstand und Überlegungen. Auch materielle Dinge entfalten eine Wirkung, nur dass diese allein die Beziehungen zwischen Menschen nicht beschreiben können. Dies gilt auch für unser Umfeld bis hin zur Gesellschaft, in der wir leben. Von Prof. Dr. med. Albrecht Hempel.

Gefühle machen krank?

Sind es also unsere Gefühle, die uns „krank machen“? Bis zu einem bestimmten Punkt können wir viel aushalten – wird dieser überschritten, geht es uns schlecht und wir verspüren Beschwerden. Dabei neigen wir dazu, den Beginn von Beschwerden mit dem Beginn einer Erkrankung zu verwechseln. Tatsächlich sind die Möglichkeiten für eine gute Regulation erschöpft.

Auslöser können akute Probleme sein, ein grippaler Infekt, wenig Schlaf, vermehrte berufliche Anforderungen, Termindruck u.v.m. In diesem Sinne sind „Krankheiten“ Fehlregulationen, die gesundheitliche Katastrophen wie Herzinfarkt oder Schlaganfall können nicht mehr verhindern können.

Über Gefühle wurde schon viel geschrieben und geforscht. Mein Interesse als Kardiologe galt der Frage, ob und wie sie zu Herzinfarkten, Depressionen und weiteren Krankheiten führen. Es gibt keinen ein-eindeutigen Zusammenhang, an was genau der Einzelne leiden wird. Aber auch eine Ehe ist keine schlichte Ursache-Wirkung-Beziehung – und scheitert in fast 50%.

Die Unfähigkeit, „gut“ mit schwierigen Gefühlen umzugehen, treibt Menschen immer wieder auseinander. John Gottman (Eheforscher, USA) sagte mit 95%er Sicherheit voraus, ob ein Paar beieinander bleiben wird. Aussehen, Bankkonten oder Ähnlichem waren bedeutungslos – als entscheidend erwies sich der Umgang des Paares mit schwierigen Gefühlen.

Der Schweizer Psychiater Jakob Bösch entdeckte zusammen mit seiner Mitarbeiterin und Medium Anouk Claes, dass bei psychiatrisch Kranken „negative Gefühle“ die Energieflüsse in den Patienten behinderten oder gar aufhoben.

Sie verbesserten ihre Gefühlsbilanz, indem sie „Tatsachen verrückten“. Zur Umkehr des „verrückten Überlebensprogramms“ trainierten Anouk Claes und Jakob Bösch ihre Patienten, gute Gefühle bei zunehmend normalen Begebenheiten zu empfinden. Sie konnten nach diesem Prinzip viele psychiatrische Patienten mit viel weniger Medikamenten deutlich gebessert bzw. auch geheilt entlassen.

Gefühle verhalten sich wie elektrischer Strom

Aber warum lassen wir dies zu und überfordern uns manchmal „freiwillig“, um dann ausgebrannt in einen Burnout zu geraten? Um die Zusammenhänge zu verstehen, suchte ich nach Ansatzpunkten und Gesetzmäßigkeiten und entdeckte dabei Erstaunliches: Unsere Gefühle verhalten sich z. B. ganz genau so, wie der elektrische Strom dem Ohm´schen Gesetz folgt: R = U / I.

Empfinde ich inneren Widerstand (R), steigt die Spannung (U) und der Fluss (I) verringert sich. Scherzhaft heißt es: Wenn ich niemals wie meine Mutter werden möchte, verhindere ich nichts, sondern übernehme garantiert genau diese ungeliebten Eigenschaften! Unsere negativen Gefühle verursachen dabei immer so viel und solange Stress, bis wir im gesetzmäßig immer daraus folgenden Kampf oder Flucht eine Lösung gefunden haben, weil die unangenehmen Gefühle an uns „kleben mit dem damit verknüpften Sachverhalt“, bis wir entweder den Sachverhalt verändern konnten oder unsere Sicht auf die Dinge verändern und diese Chance uns mit angenehmeren Gefühlen die Richtung der günstigeren Entwicklung aufzeigt.

Gelingt uns dies hingegen nicht, werden unsere Widerstandskräfte irgendwann aufgebraucht sein und wir an hohem Blutdruck, Herz- und Hirninfarkten leiden, wie anders sollte es denn auch gehen?

Hauptursache für Stress

In der täglichen ärztlichen Praxis bestätigen sich schwierige Gefühle als Hauptursache für Stress und damit als wesentliche Grundlage sehr vieler chronischer Erkrankungen. Die Beurteilung von Situationen mittels unserer Gefühle ist wandelbar, um unsere Energieflüsse zu harmonisieren und chronische Krankheiten verbessern zu können.

Unsere Gefühle folgen dabei dem biologischen Gesetz, maximale Erfolge mit einem Minimum an Aufwand anzustreben. Schwierige Gefühle haben, im Bilde gesprochen, deshalb die Aufgabe, uns als „rote Warnbojen“ auf dem Strom unseres Lebens auf Gefahren hinzuweisen. Sie zu bekämpfen, ließe uns schlicht stranden. Vielmehr fordern sie uns auf, nach „grünen Bojen“ auszuschauen, die die „Fahrtrinne“ im Leben markieren.

So können wir – fast „automatisch“ – schwierige in angenehme Gefühle wandeln und Fehlentwicklungen beenden. Wir gelangen auf einen Weg hin zu einem sinnerfüllten, gesunden Leben – dank unserer Gefühle.

Quellen: PublicDomain/symptome.ch am 15.10.2019

TOPlist
aktualizované: 24.01.2020 10:40:57