5 tibeťanov..

Beschreibung: http://www.2012rok.sk/wp/wp-content/uploads/subory/2013/08/00015985.jpg

Prvý Tibeťan

 

· Jedna noha je pevná, na ktorej sa budeme točiť. Tá sa počas točenia nesmie zdvihnúť zo zeme /ako v basketbale pivotova noha

·  stoj rozkročný – rozpažiť obe ruky jednu dlaň smerom hore a jednu dlaň smerom dolu, dlaňou k zemi. A teraz si vyskúšajte otáčanie a to tak že , otáčajte sa za dlaňou ktorá je otočená k zemi. Keď je to pravá dlaň tak sa otáčajte v smere hodinových ručičiek. Potom si zmeňte dlane tak že ta ktorá bola otočená smerom hore je dole a naopak. Vnímajte pocity pri otáčaní na jednu a potom na druhú stranu. A vyberte si tu ktorá vám viac vyhovuje.

·       Po zistení sa točte vždy v svojom smere maximálne však 21 krát. Ak sa niekomu točieva hlava môže sa pri otáčaní pozerať na dlaň tej ruky ktorá má smerovať hore. Točiť sa môžte s otvorenými alebo zatvorenými očami.

 

Medzicvik nasmeruje energiu nižších čakier hlavne prvej , k siedmej na temene hlavy. Takže:

·stojíme rovno, s mierne rozkročenými nohami a uvoľnení.

·ruky sú spustené , chrbty rúk skoro pri sebe vo výške pohlavných orgánov

· s nádychom a súčasným zovretím konečníka a s predstavou smeru energie od prvej čakry k siedmej zdvíhame ruky až k siedmej a až do úplného vystretia ako keby ste dalšiu čakru dosahovali v nekonečne .

· s výdychom ruky spúšťame a tiež kopírujeme pohyb energie rukami smerom dole k prvej čakre s predstavou strieborného lúča z nekonečna až k prvej čakre.

· ak to nejde naraz tak môžete to urobiť , ten nádych smerom hore na dva krát. Najprv po srdce, 4.čakru a potom zo štvrtej cez siedmu do nekonečna

*Opakovať medzicvik dvakrát za sebou.

Beschreibung: http://www.2012rok.sk/wp/wp-content/uploads/subory/2013/08/00015986.jpg

Druhý Tibeťan

V prvom rade si je potrebné uvedomiť, že toto cvičenie nie je žiadne posilňovanie svalov. Všetku tzv. námahu čo robíme, robíme pomocou dychu a sťahovania-zvierania análu, konečníka či hrádze – priestorom medzi konečníkom a pohlavnými orgánmi /1.čakra/

·    Ležíme na podložke na zemi, ruky voľne vedľa tela. S prudkým nádychom, cez nos, prudko zdvihneme obe nohy tak aby zvierali s podložkou približne 90 stupňový uhol.

·    Súčasne zdvihneme hlavu k hrudi tak aby sa dotýkala hrude.

·    Následne pomaly spúšťame nohy k zemi, s výdychom a úplným uvoľnením.

Beschreibung: http://www.2012rok.sk/wp/wp-content/uploads/subory/2013/08/00015987.jpg

Tretí Tibeťan

·  Kľačíme na kolenách , vystreté telo zviera pravý uhol voči zemi a rukami si podopierame svaly zadku tak, aby zachovali vystreté telo aj pri následnom pohybe.

·   S prudkým nádychom so súčasným zovretím hrádze sa zakloníme do svojho maximálneho uhla tak aby sme boli zaklonení a ešte sa nám od napätia netriasli stehenné svaly. Hlava je tiež zaklonená Aj v tomto záklone s pomocou rúk na zadku sme vyrovnaní a s výdychom a súčasne uvoľnením hrádze sa vraciame do východiskovej polohy.

·    Upozornenie: Prsty na nohách sú zapreté o zem.

·    Cvik opakujeme.

Beschreibung: http://www.2012rok.sk/wp/wp-content/uploads/subory/2013/08/00015989.jpg

Štvrtý Tibeťan

Sedíme na podložke, v pravom uhle voči zemi, ruky sú pri tele, dlaňami opriete o zem. So zovretím hrádze-konečníka a s prudkým nádychom zdvihneme smerom dopredu tak aby telo tvorilo voči zemi obrátené písmeno U, ako keby sme išli urobiť gymnastický mostík s tým rozdielom, že trup je vodorovne voči zemi a ruky a nohy sú v pravom uhle voči zemi. Hlavu zakloníme.

S uvoľnením hrádze konečníka a súčasne s výdychom sa vraciame do východiskovej polohy.

Beschreibung: http://www.2012rok.sk/wp/wp-content/uploads/subory/2013/08/00015990.jpg

Piaty Tibeťan

·    Do základnej polohy sa dostaneme tak, že ležíme na zemi, na bruchu a zdvihneme na ruky len prednú časť trupu , pričom telo zostava uvoľnené a tvorí časť oblúka. Nohy sú na zemi a prsty sú vzopreté o zem.

·    S nádychom a zovretím hrádze-konečníka a s nádychom urobíme pohyb smerom hore tak aby zadok bol najvyššie a telo tvorilo trojuholník som zemou – striešku.

·    S výdychom a uvoľnením hrádze-konečníka sa vraciame do východiskovej polohy.

·    Posledný cvik ktorý môžte a nemusíte ale je vynikajúci na dokončenie je nasledovný:

·    Ľah na chrbte, ruky pri tele, ruky len s nádychom vzpažíme prudko až za hlavu na zem.

·    Potom s napnutím všetkých chrbtových svalov zdvíhame ruky do pravého uhla tak, že sa nám dostanú nad tvar pričom pri zdvíhaní zadržiavame dych a súčasne napíname špičky nôh akoby sme sa chceli predĺžiť.

·    S výdychom spúšťame ruky dlaňami na tvár a chvíľu tak ich podržíme.

·    Tento cvik opakovať dvakrát nie viac.


 

 

aktualizované: 18.07.2024 10:38:58